Dental İmplant nedir?

Dental implant, titanyumdan yapılmış vida şeklinde diş kökü yerine geçen bir tıbbi cihazdır.Çekilmiş bir diş kökünün yerini alacak şekilde çene kemiğinin içerisine yerleştiriliİr.İyileşme süreci sonunda mekanik tutunma sağlandıktan sonra yerleştirilen implant, doğal diş görevi görür.Bu yeni diş doğal dişiniz gibi görünür ve doğal dişiniz hissini verir.

Yaralanma, çürüme veya kırılmadan dolayı dişlerinizi kaybettiyseniz ve şiddetli sistemik hastalıklarınız (diabet, osteopöröz, kan hastalıkları vb.) yoksa muhtemelen implant tedavisi sizin için uygundur. Bununla birlikte, implant yerleştirilecek çene bölgelerinde yeterli kemiğe sahip olmanız gerekmektedir. Doktorunuz, implantın sizin için doğru bir tedavi seçeneği olup olmadığına klinik ve radyolojik incelemelerden sonra karar verecektir.

Sizin tercihinize bağlı olarak çeşitli anestezi tipleri uygulanabilir. Bunlardan birincisi lokal anestezidir, ilgili bölgeyi uyuşturur. İkincisi sedasyondur, kısmen bilinçli olursunuz. Üçüncüsü, genel anestezidir, bilinciniz geçici bir süre için tamamen kaybolur ve operasyonu hatırlamazsınız.

Sedasyon veya genel anesteziyi tercih ediyorsanız uygulama öncesi en az 6 saat bir şey yiyip içmemelisiniz. Herhangi bir şey yemiş ya da içmişseniz işleminiz iptal edilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilecek işlemlerde karnınız tok olması gerekmektedir.

Sedasyon ve genel anestezi ile yapılan işlemlerden sonra bir yetişkinin size refakat etmesi istenecektir. Ancak, lokal anesteziden sonra araba kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Öncelikle diş hekiminize gitmeniz, klinik muayenenizin yapılması, gerektiği takdirde ise diğer branş doktorları ile konsültasyon yapılması gerekmektedir.